Președintele CEC despre casa din România: „A fost o scăpare că nu am declarat-o”
Președintele Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, recunoaște că a admis anumite erori atunci când și-a completat declarația de avere. Acestea se referă la o cotă parte deținută în cadrul unei societăți din România, precum și la un imobil amplasat în țara vecină. „Am depus deja o explicație în acest sens la Comisia Națională pentru Integritate prin care mi-am recunoscut vina”, a declarat oficialul într-un interviu pentru adevărul.ro, citat de unimedia.info.
Ciocan a mai adăugat că vila din România aparține socrilor săi, iar el a fost proprietar în acte doar o perioadă scurtă de timp.
„E vorba de un imobil ce aparține socrilor, amplasat în judeţul Mureş şi ai cărui proprietari am fost împreună cu soţia pentru o perioadă scurtă de timp - de jure, nu de facto. Aşa a fost să fie că în 2010, când au început construcţia, socrii n-au putut merge personal la notar în România, de aceea m-am dus eu. Am explicat deja Comisiei Naționale pentru Intergitate. Cred că trebuia să declar toate aceste lucruri anterior. A fost o scăpare, n-am făcut-o cu rea-intenţie. Acum trebuie să decidă CNI cum mă sancţionează. Nu e simplu să recunoşti greşelile, dar e necesar”, a declarat președintele CEC.
Pe lângă aceasta, Ciocan spune că nu a trecut în declaraţia de avere și o cotă de participare, de 50 de lei românești (12 euro), într-o societate din România. „Este o filială a unei companii din R. Moldova în care soţia mea deţine cote-părţi”, a subliniat oficialul.
Recent, Comisia Națională pentru Integritate a inițiat o procedură de control cu privire la încălcarea regimului juridic privind declararea veniturilor și proprietății deținute de președintele CEC Iurie Ciocan. Potrivit unui articol al portalului Moldova Curată care face referire la informații oficiale de pe site-ul Agenției pentru protecția mediului din județul Mureș, România, în anul 2011, soții Iurie Ciocan și Eleonora Marian au solicitat mai multe avize pentru un proiect de construcție a unei case de vacanță, propusă pentru amplasare în intravilanul localității Câmpul Cetății, comuna Eremitu, județul Mureș. Autoritatea a eliberat avizele necesare.
Anterior, șeful Comisiei Naționale pentru Intergitate, Anatolie Donciu, a declarat pentru „Unimedia” că instituția pe care o conduce nu poate verifica averile demnitarilor deținute în străinătate. „Cum poate verifica CNI averile de peste hotare, când noi nu avem un câmp legal care să ne asigure această activitate. Este nevoie de un acord internațional ca să pot solicita, de exemplu, omologului din România, șefului Agenției Naționale pentru Integritate, informațiile necesare”, a subliniat Donciu.
Menționăm că în aceste zile mai mulți demnitari au fost solicitați de CNI să dea explicații, fiind suspectați de faptul că nu au prezentat la timp declarațiile de avere și interese. Printre cei vizați s-au numărat ministrul Educației, Maia Sandu, ministrul Muncii, Protecției Sociale și Famielie, Valentina Buliga, și ministrul Apărării, Vitalie Marinuță.
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Şeful DIP şi-a cumpărat apartament în Chişinău, după ce...
Directorul adjunct al Departamentului Instituții Penitenciare (DIP), Igor Guja, care exercită în prezent atribuțiile de director, a renunţat la o slujbă plătită cu aproximativ 35 de mii de lei pe lună, pentru o funcție cu o retribuție de trei ori mai mică. El a fost director la Agenţia Naţională de Transport Auto (ANTA) și spune că a acceptat să vină la DIP pentru echipă, deși va ridica un salariu de câteva ori mai mic.
CNI verifică averea unei judecătoare de la CSJ
Svetlana Novac, magistrat la Curtea Supremă de Justiţie şi unul dintre judecătorii care au obligat Î.S. „Registru” să achite unei firme 7,8 milioane de dolari, a intrat în vizorul Comisiei Naţionale de Integritate (CNI) după o sesizare a Centrului Naţional Anticorupţie (CNA). CNI urmează să verifice dacă în declaraţia de avere pentru anul 2012 a judecătoarei sunt trecute toate bunurile aflate în posesia ei şi a familiei sale.
Viceministrul Mediului, Valentina Țapiș, nu și-a declar...
Viceministrul Mediului, Valentina Țapiș, deține o avere impunătoare în suburbia Codru a Chișinăului, însă nu a indicat-o pe toată în declarația de venituri și proprietăți. Astfel, din cele două case, una cu 3 etaje și alta cu un etaj, situate una lângă alta și înregistrate la ”Cadastru” pe numele Valentinei Ţapiş, doar una a fost declarată. Mai mult, spre curțile celor două case nu poți pătrunde, întrucât familia a îngrădit o parte din spațiul public.
FUNCŢIONARI DE LUX
Chiar dacă salariile de funcţionari sunt mai mult decât modeste, mai mulţi foşti miniştri şi angajaţi ai Primăriei capitalei au reuşit să se pricopsească în ultimii ani cu case luxoase în unul dintre cele mai scumpe şi prestigioase cartiere locative ale capitalei.
Mai multe transferuri bancare nedeclarate ar putea atra...
Fosta secretară a cosiliului local al comunei Doina, raionul Cahul, Olga Roșca, ar putea fi urmărită penal pentru fals în declarația de avere. Membrii Comisiei Naționale de Integritate (CNI) au constatat că ea ar fi omis intenționat din declarația de venituri și proprietate pentru anul 2014 mai multe sume de bani și bunuri deținute de familia sa. În ședința de la 9 iunie 2016, Olga Roșca a declarat că o parte din bani reprezintă transferuri bancare pe care soțul său le-a transmis altor persoane și că familia sa nu a fost beneficiarul lor.
