Viceministru cu trei firme, dar fără venituri din activitatea lor
Una dintre firmele în care viceministrul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor, Vladimir Cebotari, deţine acţiuni, a avut în anul 2012 venituri din vânzări de aproape 9 milioane de lei, însă funcţionarul nu a indicat niciun venit din activitatea acesteia în declarația sa de avere.
Vladimir Cebotari deține o cotă de 15 la sută în SRL ”Neaos”, firmă specializată în comerțul cu mașini agricole și industriale. Restul, o cotă de 85%, este deținut de un alt fondator. Potrivit Camerei Înregistrării de Stat, în anul 2012 firma a înregistrat un venit din vânzări de 8 912 000 lei. Cu toate acestea, în declaraţia de avere pentru anul 2012 Vladimir Cebotari nu a indicat această firmă şi nici vreun eventual beneficiu obţinut din activitatea ei. În 2013 el a trecut firma în declaraţie, însă, din nou, fără venitul obţinut.
Solicitat de Moldova Curată, Vladimir Cebotari a spus că nu a avut niciun venit din activitatea firmei în acești ani. "Venituri din vânzări nu înseamnă profit. Dacă întreprinderea este în proces de investiții fondatorii pot să nu aibă profit. A fost și cazul meu anul precedent. Nu am avut venit. A fost propunerea de a se reinvesti în continuare. Mai sunt anumite credite contractate care trebuie achitate, de aceea nu am încasat niciun ban din activitatea firmei”, a spus Vladimir Cebotari.
Celelalte două întreprinderi, în care funcționarul deține cote-părți sunt SRL ”Vlaconic” (95%) și SRL C&V ”Asistența” (50%). Din activitatea lor Vladimir Cebotari tot susține că nu a obținut niciun venit.
”Am lucrat la stat cu salarii mari, dar pe merit. În aviație în general se câștigă bine”
Până a prelua funcția de viceministru al Transporturilor, în luna iunie 2013, Vladimir Cebotari a lucrat în cadrul Companiei de stat ”Air-Moldova” și a fost director al Administrației de Stat a Aviației Civile, unde a avut venituri din salarii de aproximativ 800 de mii de lei pe an (2012). Viceministrul are un apartament în Chișinău, dar locuiește într-o casă cu două nivele din care deține doar jumătate. El nu a indicat însă valoarea cadastrală a locuinţei în declarația de avere, spunând că aceasta nu este finalizată. ”Bunurile pe care le dețin sunt obținute din câștigurile mele din anii precedenți. Da, am avut salarii mari și pe merit. Pot să vă aduc foarte multe argumente câte plus valori și câte mari economii de valori am făcut prin contribuția personală, ceea ce nu au făcut alții. În aviație în general se câștigă bine. Am venit la minister pentru un an, la salariu de bugetar, la rugămintea celor pe care îi respect foarte mult și care mi-au dat o șansă să mă promovez. Încă nu sunt hotărât să merg mai departe în această funcție. Vom vedea. Trebuie să ai mult curaj să lucrezi în sectorul public”, a mai spus Vladimir Cebotari.
Solicitată de Moldova Curată, Cristina Dumbrăvean, consultant în Serviciul de Presă al Comisiei Naționale de Integritate (CNI), a declarat că instituția pe care o reprezintă are pârghii să verifice dacă funcționarii publici au avut sau nu beneficii din activitatea firmelor pe care le dețin.
Viorica Manole
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Amendă pentru miniştrii care nu şi-au declarat averile
Judecătoria sectorului Râşcani din municipiul Chişinău a sancţionat cinci miniştri, deoarece demnitarii nu şi-au declarat averile atunci când au fost numiţi în funcţie în Guvernul condus de Iurie Leancă. Din cei cinci miniştri, doar doi au achitat amenda.
Mihai Moldovanu, dat pe mâna procurorilor pentru două c...
Șeful Direcției sănătate a primăriei mun. Chișinău, Mihai Moldovanu, ar putea fi cercetat penal pentru fals în declarații. Comisia Națională de Integritate (CNI) a stabilit că funcționarul n-ar fi indicat în declarația sa de avere pentru anul trecut două conturi bancare și ar fi precizat greșit cota-parte pe care o deține într-o societate comercială. Pentru aceste încălcări, Moldovanu riscă până la un an de pușcărie sau o amendă de 12 mii de lei.
Cazul averilor șefului poliției raionului Orhei urmează...
Șeful Inspectoratului de Poliție al raionului Orhei, Grigore Josan, spune că va contesta în instanță actul Comisiei Naționale de Integritate, aprobat săptămâna trecută. În document, CNI cere procuraturii să deschidă un dosar penal pe numele lui Josan pentru fals în declarația de avere.
ZDG: „Cetatea” şi afacerile de familie ale lui Moldovan...
Mihail Moldovanu, liberalul care nu s-a mai numărat printre vicepremierii din noua coaliție de guvernare proeuropeană, a revenit în funcția pe care o deținea anterior – cea de șef al Direcției sănătate din municipiul Chișinău.
CSJ dă undă verde fostului șef al Direcției Educație Bu...
Fostul șef al Direcției Educație, Tineret și Sport a sectorului Buiucani, mun. Chișinău, Ion Vrânceanu, găsit vinovat de Curtea de Apel Chișinău de fals în declarația de avere și condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu, pretinde la restabilirea în funcție după ce Curtea Supremă a încetat procesul penal în privința lui. CSJ ar fi descoperit erori procesuale comise la etapa de începere a urmăririi penale. După pronunțarea hotărârii CSJ, Ion Vrânceanu a depus o cerere la Judecătoria Chișinău prin care solicită restabilirea în funcția care astăzi este deja ocupată de o altă persoană.
Averile dobândite în trecut de către judecători nu sunt...
Pe pagina web a Comisiei Naţionale de Integritate sunt plasate 15 acte de iniţiere a procedurilor de control pe numele unor judecători din R. Moldova, pe motiv că aceştia nu şi-ar fi declarat toate averile pe care le deţin sau că unele date incluse în declaraţiile de venituri şi proprietate pentru anul 2012 sunt eronate. Deşi au fost începute controale pe numele mai multor magistraţi, doar în două cazuri au fost constatate, până acum, inexactităţi la declararea averilor. Și asta chiar dacă în presă au apărut mai multe investigaţii despre magistraţii care deţin bunuri imobile foarte scumpe.
