Firma unde a activat soțul Valentinei Buliga a câștigat în ultimii trei ani 20 de contracte cu instituții medicale din țară. Fosta deputată neagă o eventuală implicare

Integritate 31 august 2021 3627



Firma „Ecostat” SRL, condusă în ultimii doi ani de Alexei Buliga, soțul Valentinei Buliga, fosta directoare a Casei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM), a obținut în anii 2019-2021 contracte cu spitale mari din țară, în valoare de peste 7,3 milioane de lei. Firma este specializată în colectarea, transportarea și neutralizarea deșeurilor medicale. În majoritatea cazurilor, compania a fost singura participantă la concurs.

La începutul anului 2018, portalul MoldovaCurata.md a publicat o investigație în care relata că firma „Ecostat” SRL a obținut mai multe contracte cu instituțiile medicale din țară. Atunci, Valentina Buliga era deputată a Partidului Democrat și președintă a Comisiei parlamentare protecţie socială, sănătate şi familie.

„Ecostat” SRL a fost fondată cu șase ani în urmă de Leonid Negru și Radu Baltag, cel din urmă administrând afacerea timp de un an și jumătate. În perioada 2016-2018 firma a fost gestionată  de Alexei Buliga și anume atunci a început să câștige cele mai multe contracte cu spitalele. Firma activează în domenii de activitate precum colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor medicale, dar prestează și servicii de decontaminare.

În luna august 2018, MoldovaCurata.md a mai publicat un articol în care a arătat că firma continua să câștigă contracte cu instituțiile publice.

La scurt timp de la publicarea articolului din luna august, administratorul a fost schimbat, această funcție fiind partajată de fondatorii Leonid Negru și Radu Baltag. Alexei Buliga a rămas însă să lucreze în companie. O dovedesc declarațiile de avere ale soției sale.

Potrivit documentelor, în anul 2016, Alexei Buliga a ridicat de la firma „Ecostat” SRL un salariu de 16476 de lei, în anul 2017 – 85 191 de lei, în anul 2018 – 103 665 de lei,  în anul 2019 - 55 750 de lei, iar în anul trecut- 26 204 de lei.

20 de contracte publice în doar în trei ani

Astfel, în ultimii trei ani, firma „Ecostat” SRL a obținut 20 de contracte cu spitalele, în valoare de peste 7,3 milioane de lei. În prima jumătate a anului  curent, firma a încheiat contracte în valoare totală de peste 2,7 milioane de lei cu următoarele instituții medicale: Spitalul raional Orhei, Institutul de Medicină Urgentă, Spitalul clinic municipal Bălți și Spitalul raional Hâncești. La majoritatea concursurilor, firma „Ecostat” SRL a fost singura participantă.

Întrebat de ce câțiva ani la rând această firmă câștigă contracte Spitalul clinic municipal din Bălți, directorul instituției medicale de la Bălți, Sergiu Rotari, a declarat pentru portalul MoldovaCurata.md a declarat că inițial spitalul avea un contract cu o firmă din Cahul, însă au renunțat la serviciile acelei companii. Șeful spitalului de la Bălți a mai precizat că cu această companie lucrează de câțiva ani și are servicii calitative referitor la nimicirea deșeurilor medicale.

Bunăoară, cele 10 contracte din anul trecut au o valoare totală de peste 2,9 milioane de lei, iar cele din anul 2019 – peste 1,6 de milioane de lei.

Valentina Buliga a respins, indirect, o eventuală influență a sa în câștigarea contractelor de către „Ecostat”. Ea a menționat doar că firma are activitate independentă, iar soțul său nu este decât un simplu angajat. Ea a specificat că deja Alexei Buliga nu mai activează în cadrul companiei.

 

Democrata Valentina Buliga a fost numită în funcția de directoare a Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM) în luna mai 2020, iar în luna august curent și-a dat demisia. „În ultimul an, în calitate de director general al CNAM, am reuşit împreună cu echipa să facem faţă celei mai mari provocări – pandemia. Am acţionat ca o pernă de oxigen pentru instituţiile medico-sanitare în această perioadă, chiar dacă acestea uneori nu au făcut tot posibilul pentru a satisface nevoile pacienţilor. Îmi doresc mult ca sistemul de sănătate să se transforme în unul prietenos populaţiei”, a scris fosta funcționară pe pagina sa de Facebook.

Întrebări fără răspuns

Am solicitat un comentariu administrației „Ecostat” asupra faptului că în anii trecuți, inclusiv în perioada pandemiei, firma a câștigat contracte cu instituțiile medicale în valoare de peste 7 milioane de lei. Până la momentul publicării nu am primit un răspuns. La numărul de telefon afișat pe site-ul companiei a răspuns o angajată care ne-a spus că administratorului i-a fost transmisă solicitarea noastră. Portalul MoldovaCurata.md va publica răspunsul în cazul în care acesta va fi furnizat.

Lilia Zaharia

Această investigație este realizată cu sprijinul financiar al Uniunii Europene și Fundației Konrad Adenauer. Conținutul său este responsabilitatea exclusivă a proiectului “Responsabilitate și implicare civică pentru buna guvernare”, implementat de Asociația Presei Independente (API), în cadrul Programului de granturi “Dezvoltarea societății civile la nivel local în republica Moldova” și nu reflectă neapărat punctele de vedere ale Uniunii Europene.

 

 



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Interese la vedere

Soţul - primar, soţia – administratoare a unei întrepri...

20 decembrie 2015
2020
2020

Vladimir Țurcan: ”Am avut suficiente resurse financiare...

13 februarie 2020
2883
Interese la vedere

Fațadele caselor de cultură din Drochia, Cahul și Slobo...

La scurt timp după ce, la începutul lunii iunie, Judecătoria Chișinău (sediul Buiucani) a fost „decorată” cu un banner enorm al Partidului Democrat din Moldova (PDM), fațadele altor trei instituții de stat - din Drochia și Cahul și din satul Slobozia Dușca, raionul Criuleni - au fost amenajate în același mod, cu ocazia unor evenimente politice organizate de democrați. Pereții de la intrarea în casele de cultură au fost „îmbrăcați” cu bannere albastre cu trandafiri. În timp ce experții afirmă că astfel PDM acaparează instituțiile statului, purtătorul de cuvânt al partidului spune că bannerele au avut rol de indicatoare pentru participanți.

05 iulie 2018
2468
PPDA

Profil de integritate: Vasile Costiuc

25 decembrie 2025
585
2021

Ambasadorul Franței la Chișinău: o justiție independent...

07 iunie 2021
2075
Avere la vedere

Misterul mașinilor șefului Direcției Educație Buiucani

Șeful Direcției Educaţie Buiucani, municipiul Chișinău, Ion Vrânceanu, care deține această funcție din 1997, se plimbă cu un automobil Toyota Land Cruiser produs în anul 2008 și locuiește într-o casă impunătoare la Durlești, a cărei valoare este de aproape un milion de lei. Cel puțin așa reiese din declarația sa de avere depusă pentru anul 2013. Asta chiar dacă salariul său abia de a ajuns anul trecut la 7 mii de lei lunar, iar în anul 2012 a fost și mai mic. Declarațiile sale de avere depuse pentru ultimii doi ani sunt pline de mistere. Unul dintre ele este faptul că bugetarul a vândut o mașină Toyota Rav 4 cu 9 mii de lei!

05 august 2014
1620