„Se gândește să scrie o carte”. Fostul șef al Fiscului, Nicolae Vicol, acuzat de abuz de servicu, a fost achitat și liberat de pedeapsă
Dosar examinat în justiție timp de 13 ani
Nicolae Vicol, fost șef al Inspectoratului Fiscal Principal de Stat în Guvernul condus de Vlad Filat și acuzat ulterior de abuz de serviciu, a fost achitat, la începutul lunii iunie, de Judecătoria Chișinău pe 5 din cele 7 episoade infracționale fixate de procurori. În două episoade a fost găsit vinovat, dar liberat de pedeapsă din cauza expirării termenului de prescripție. În instanță Vicol a declarat că „are multe de spus și se gândește să scrie o carte”, dar și că dosarul său ar fi unul „politic”. Eduard Bănăruc, fostul secretar general adjunct în Guvernul Filat, inculpat și el în acest dosar pentru favorizarea infracțiunii, a fost achitat.
Nicolae Vicol a deținut funcția de șef al Inspectoratului Fiscal Principal de Stat timp de șase luni – din august 2012 până în februarie 2013, când Centrul Național Anticorupție a anunțat reținerea lui, fiind bănuit de „comiterea mai multor acte de corupție”. Atunci CNA a efectuat percheziții inclusiv la Guvern, secretarul general adjunct al Guvernului de la acel moment, Eduard Bănăruc, ajungând și el subiect al investigațiilor CNA. În mai 2013 CNA a anunțat că a transmis procurorilor dosarul Vicol, care consta din „24 de volume ce conțineau 14 dosare penale conexate”. Și Vicol, și Bănăruc, făceau parte atunci din PLDM, partid aflat la guvernare.
Perchezițiile și reținerea lui Nicolae Vicol au avut loc pe fundalul tensiunilor politice dintre liderul PLDM, Vlad Filat, care era atunci prim-ministru, și democratul Vlad Plahotniuc, atunci prim-vicepreședinte al Parlamentului, demis cu voturile deputaților PLDM și PCRM. Tot atunci au avut loc câteva scurgeri de informații din dosar, conținând interceptări ale convorbirilor telefonice ale lui Nicolae Vicol. În acele interceptări se aude cum Vlad Filat îi solicită lui Nicolae Vicol să influențeze unele decizii pe dosare instrumentate de Fisc la acel moment, cum Vicol îi cere subalternului său din Hâncești să concedieze unii angajați ca să angajeze alții, mai loiali etc. Reprezentanții CNA și ai Procuraturii Anticorupție au negat că scurgerile ar veni de la ei.
În total, în acest dosar au fost puse sub acuzare 6 persoane, între care Nicolae Vicol, Eduard Bănăruc, un om de afaceri, un inspector fiscal și doi foști ofițeri ai CNA.
Condamnat la 6 ani de închisoare în 2015, dar dosarul a fost trimis la rejudecare
În 2015, Judecătoria Chișinău a emis o sentință pe caz, condamnându-l pe Nicolae Vicol la 6 ani de închisoare cu executare, însă condamnatul nu a ajuns în penitenciar – plecase din țară cu puțin timp înainte. Lui Eduard Bănăruc i-a fost aplicată o amendă. În 2018, Curtea de Apel Chișinău a menținut sentința de condamnare, dar a redus durata privațiunii de libertate cu 4 luni.
Sentința primei instanțe și decizia Curții de Apel au fost declarate ilegale de către avocatul lui Nicolae Vicol, Vasile Nicoară. „Pe toate capetele de acuzare, în baza art. 327, Cod Penal, este aplicabilă jurisprudenţa Curţii Constituţionale (care a declarat neconstituțională, în decembrie 2017, sintagma din art. 327 Cod penal „intereselor publice sau” – n. n.). Instanţa de judecată trebuia să dispună achitarea. În decizia de la Apel e indicat clar că lipseşte un element constitutiv al infracţiunii. În asemenea situaţii se dispune achitarea. (…) Totodată, promovăm ideea că Nicolae Vicol urmează a fi achitat nu doar datorită hotărârii Curţii Constituţionale, ci pentru că, aşa cum am insistat tot timpul, nu au existat condiţii pentru a-l urmări penal. Învinuirea adusă clientului meu e bazată pe concluzii neobiective ale procurorului”, a declarat Vasile Nicoară în 2018.
În perioada examinării dosarului său în instanțe, Nicolae Vicol nu s-a aflat în țară. În anul 2015 el a fost dat în urmărire. În 2020 Curtea de Apel Chișinău a anulat măsura preventivă, astfel că Vicol putea reveni în Moldova.
După 13 ani de examinare în instanțe, toți inculpații au fost fie achitați, fie liberați de pedepse
În octombrie 2019 Curtea Supremă de Justiție a anulat hotărârea Curții de Apel Chișinău și a trimis cauza la rejudecare în aceeași instanță, dar în alt complet de judecată. La 30 iunie 2020 Curtea de Apel Chișinău a examinat cauza și a trimis-o la rejudecare în prima instanță, adică la Judecătoria Chișinău. Astfel, după 7 ani de examinare în instanțe, judecarea dosarului s-a reluat de la zero. Acum, după alți 6 ani de examinare în prima instanță, la 5 iunie 2026, Judecătoria Chișinău a emis o sentință prin care toți cei 6 inculpați, inclusiv Vicol și Bănăruc, sunt fie achitați, fie liberați de pedeapsă pe motivul prescrierii infracțiunilor.
Unul dintre cele 7 episoade în baza cărora Nicolae Vicol a fost inculpat se referă la faptul că, în septembrie 2012, doi inspectori fiscali au efectuat un control la un agent economic, gestionar al unui lanț de magazine și ar fi luat 3 000 de euro mită ca să nu includă toate neregulile în actul de control. Eduard Bănăruc, fiind atunci secretar general adjunct al Guvernului, l-ar fi sunat pe Nicolae Vicol, cerând restituirea către acel agent economic a banilor luați drept mită și oprirea controlului fiscal în privința companiei. Bănăruc i-a transmis lui Vicol un card de memorie cu o înregistrare video în care se vedea momentul transmiterii banilor. Drept urmare, banii au fost restituiți agentului economic, dar nici Bănăruc, nici Vicol nu au raportat cazul de corupere pasivă la poliție sau procuratură.
Pe acest episod unul dintre martori a fost Igor Volnițchi, fostul purtător de cuvânt al prim-ministrului Vlad Filat. Volnitchi a spus că nu-și amintește multe, dar ține minte că „i s-a cerut un sfat referitor la doi inspectori fiscali, iar răspunsul pe care l-a oferit a fost unul șablon, potrivit căruia, în cazul în care se consideră că va fi benefic pentru imagine, să le facă publice (imaginile – n.n.), iar în caz contrar, să se adreseze organelor competente”.
Eduard Bănăruc, audiat și el, acuzat pe acest episod de favorizarea săvârșirii unei infracțiuni grave, a spus în instanță că a făcut declarații pe acest caz cu 12 ani în urmă și că acum deja nu își amintește prea multe, dar a negat că ar fi intervenit în vreun control fiscal. „În perioada perchezițiilor la biroul său era votată în Parlament demiterea domnului Plahotniuc. Percheziția a durat șapte ore și urma să fie reținut, dar întrucât nu s-a găsit nimic, a fost lăsat să plece. În perioada respectivă nu-și amintește dacă a transmis sau nu domnului Vicol un stick sau alt suport electronic. Nu-și amintește așa ceva”, s-a consemnat în hotărârea Judecătoriei Chișinău.
Instanța i-a achitat pe ambii – Vicol și Bănăruc, pe acest episod, pe motiv că „fapta nu întrunește elementele infracțiunii”.
„Se gândește să scrie o carte”
Un alt episod imputat lui Nicolae Vicol este încălcarea inviolabilității vieții personale prin participație, și anume ar fi „organizat” interceptarea ilegală a convorbirilor telefonice ale șefei adjuncte a Inspectoratului Fiscal Chișinău.
În total, prin sentința Judecătoriei Chișinău din 5 iunie 2026, Nicolae Vicol a fost achitat pe 5 episoade de abuz de serviciu, și a fost găsit vinovat în alte două episoade – unul de abuz de serviciu și altul de interceptare ilegală, dar liberat de pedeapsă pe motiv de prescriere a infracțiunii.
În declarațiile făcute în instanță și fixate în sentință, Nicolae Vicol s-a declarat nevinovat și a spus că „este primul dosar politic din țară, e un dosar cu presiune enormă de către CNA asupra spectrului de persoane implicate”. El a spus că „în mod rezonabil, nimeni n-ar putea constata vinovăția lui având în vedere acuzațiile penale care se conțin în rechizitoriul întocmit în perioada statului capturat și doar datorită războiului politic dintre PD și PLDM”. Vicol a adăugat că „are foarte multe de spus și că se gândește să scrie o carte, afirmând că la originea cauzei penale stau acțiunile unor persoane care există și în prezent”, că el a curmat, cât a fost în funcție, „scheme de spălare de bani și de îmbogățire din contul statului, făcând trimitere la perioada statului capturat și la Hotărârea Parlamentului nr. 39 din 08.06.2019”.
Moldova Curată a solicitat, telefonic și prin mesaj scris, un punct de vedere pe marginea sentinței, de la avocatul lui Nicolae Vicol, Vasile Nicoara, însă nu am primit un răspuns. Respectiv, nu se cunoaște dacă apărarea va ataca sau nu sentința în instanța de apel.
Nici Procuratura Anticorupție nu ne-a răspuns deocamdată dacă va ataca sau nu sentința la Curtea de Apel.
Viorica Zaharia
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
