Funcționarii din România își declară până și locurile de veci
Declarațiile de avere și proprietate pe care sunt obligați să le completeze funcționarii publici din România sunt atât de complexe, încât aceștia sunt nevoiți să indice chiar și bunuri cu caracter oarecum inedit.
Un magistrat de la Tribunalul București, Tudorel Gheorghe Zgondea, și-a trecut în declarația de avere chiar și locurile de veci pe care le-a cumpărat în 2008 și 2009. Acestea se regăsesc la rubrica „clădiri” și au câte 6,3 și, respectiv, doi metri pătrați, notează antena3.ro.
Alți judecători indică venituri obținute în urma câștigurilor la jocurile de noroc. Un magistrat de la Curtea de Apel Bucureşti, Petrică Arbănaş, a câștigat anul trecut 322 de lei la jocul „5 din 40”.
Bizar pare și ceea ce este indicat în declarația de avere a judecătoarei Elena Gabriela Bogasiu de la instanţa supremă. Aceasta deține şapte arme de vânătoare şi o panoplie în valoare de peste 5 000 de euro.
Bibelouri, brăţări cu diamante şi un televizor figurează în declaraţia de avere a unei judecătoare de la Înalta Curte de Casație și Justiție a României. Rodica Aida Popa dezvăluie că are un ceas de aur, bijuterii „Chopard”, „Cacharel”, brăţări, un inel cu diamante albe şi negre şi alte bijuterii în valoare de peste 23 de mii de euro. Judecătoarea a mai menţionat că are patru bibelouri - figurine, păsări, animale, în valoare de 5 406 euro. O altă magistrată de la Curtea de Apel Bucureşti, Cristina Carmen Craiu, a menţionat în declaraţia de avere bijuterii de familie şi ceasuri în valoare de 65 de mii de euro.
Și funcționarii publici de peste Prut, la fel ca unii din R. Moldova, au parte de cadouri generoase din partea rudelor. Mai mulți magistrați au indicat în declarațiile de avere că au primit bani sau imobile de la părinți.
Crina Vlaicu
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Noul ministru al Justiției, fondator în afaceri profita...
Noul ministru al Justiției, Vladimir Cebotari, (34 de ani) este unul dintre cei mai înstăriți membri ai Guvernului Streleț, deținând imobile, mașini și cote-părți în trei firme profitabile. Vladimir Cebotari a fost verificat de Comisia Națională pentru Integritate (CNI) acum jumătate de an, în urma unui material realizat de Moldova Curată, însă au fost găsite abateri nesemnificative de la regimul declarării veniturilor, astfel că dosarul a fost clasat.
Deputații și miniștrii, la control
Cel puțin șapte deputați din actualul Parlament sunt suspectați că și-ar fi ascuns o parte din venituri sau proprietăți. În doar două săptămâni, Comisia Națională de Integritate (CNI) a anunțat că intenționează să inițieze controale pentru verificarea proprietăților mai multor parlamentari din toate fracțiunile. Întâmplător sau nu, CNI nu a identificat deputați cu probleme în echipa parlamentară a liberalilor conduși de Mihai Ghimpu, cel care a înaintat candidatura lui Anatol Donciu la funcția de președinte al CNI.
O nouă achitare într-un dosar de corupție la Judecători...
Directorul Direcției Educație a sectorului Buiucani din municipiul Chișinău, Ion Vrânceanu, acuzat de fals în declarația de avere și depășirea atribuțiilor de serviciu, a fost achitat de către prima instanță. Sentința de achitare a fost pronunțată la 28 aprilie de către judecătoarea Silvia Gârbu, iar cel care a condus urmărirea penală și a susținut acuzarea a fost procurorul anticorupție Dorin Compan. Sentința motivată încă nu a fost publicată. Procuratura Generală a anunțat astăzi, printr-un comunicat, că procurorii o vor ataca la Curtea de Apel.
Familia Timofti a câștigat aproape 665 de mii de lei în...
Declarația de avere pentru anul 2012 a președintelui Nicolae Timofti a fost publicată astăzi pe site-ul Comisiei Naționale de Integritate. Din document aflăm că președintele are un depozit de 254 de mii de lei la Banca de Economii pentru care a primit dobândă de 9 314 lei în anul trecut, iar indemnizația care i-a fost achitată atunci când a părăsit funcția de președinte al Consiliului Superior al Magistraturii în favoarea celei de șef de stat a fost de 325 500 de lei.
Nunțile și cumetriile din 2015: cine și cât a câștigat
În declarațiile de avere pentru anul 2015, unii deputați și angajați ai administrației publice centrale au indicat venituri considerabile provenite de la evenimentele de familie, chiar dacă, în condițiile legii în vigoare la momentul depunerii declarațiilor, nu erau obligați să o facă. În prezent, când legislația a fost modificată, persoanele cu funcții publice sunt obligate să declare și banii pe care îi dețin cash. „Oricum, în ambele cazuri, chestiunea este delicată și nu putem verifica exact dacă persoana are sau nu aceste lichidități”, spune președintele în exercițiu al Autorității Naționale de Integritate (ANI), Anatolie Donciu.
