Nunțile și cumetriile din 2015: cine și cât a câștigat
În declarațiile de avere pentru anul 2015, unii deputați și angajați ai administrației publice centrale au indicat venituri considerabile provenite de la evenimentele de familie, chiar dacă, în condițiile legii în vigoare la momentul depunerii declarațiilor, nu erau obligați să o facă. În prezent, când legislația a fost modificată, persoanele cu funcții publice sunt obligate să declare și banii pe care îi dețin cash. „Oricum, în ambele cazuri, chestiunea este delicată și nu putem verifica exact dacă persoana are sau nu aceste lichidități”, spune președintele în exercițiu al Autorității Naționale de Integritate (ANI), Anatolie Donciu.
Deputatul PDM Corneliu Padnevici, de exemplu, a indicat în declarația de avere pentru anul trecut faptul că a câștigat la botezul și cumetria copilului său 330 de mii de lei, adică în jur de 15 mii de euro.
Șefa cabinetului vicepreședintelui Parlamentului, Nighina Azizov, a declarat sume în 4 valute, obținute la nunta sa
Un alt democrat care, la fel, a avut „ceremonii în familie” în anul 2015 este Eugeniu Nichiforciuc. El declară o sumă similară cu a colegului său de partid și de Parlament - 300 de mii de lei, menționând că sunt „cadouri bănești”. Nichiforciuc nu menționează în declarație despre ce evenimente de familie este vorba și nu ne-a răspuns la telefon pentru precizări. Se știe însă că în anul 2015 el a fost nașul de cununie al directorului general adjunct al Întreprinderii de Stat „Poșta Moldovei”, Sergiu Batiușca. Acesta și soția sa au făcut nuntă la hotelul „Nobil”, care aparține unui alt democrat, Vlad Plahotniuc.
Sergiu Batiușca, la rândul său, și-a declarat venitul de la nuntă - 40 de mii de euro. Nici Batiușca nu a vrut să facă precizări legate de declararea acestei sume. Mesajul nostru, adresat în scris prin intermediul anticamerei "Poștei Moldovei" a rămas fără răspuns. Sergiu Batiușca este director general adjunct la „Poșta Moldovei” din anul 2012.
O altă angajată la stat, Nighina Azizov, care este șefa de cabinet a vicepreședintei Parlamentului Liliana Palihovici, a declarat în detalii veniturile obținute în urma unui eveniment de familie. Ea s-a căsătorit în anul 2015 și a obținut la nuntă sume de bani în 4 valute: 125 750 de lei, 12 000 de euro, 9850 USD și1500 de lei românești. Solicitată de Moldova Curată, Nighina Azizov a explicat că a indicat acești bani în declarație pentru că ține la reputația sa. ”Într-o societate măcinată de corupție este foarte important să fii corect. În acest sens, am declarat inclusiv veniturile de la nuntă (eveniment de familie), deoarece consider că este o abordare corectă și responsabilă în primul rând pentru mine însămi și în al doilea rând pentru cei care mă înconjoară. Cunosc funcționari publici onești, care, prin exemplul lor de comportament și responsabilitate, demonstrează ca în Republica Moldova este loc pentru o schimbare adevarată și că nu este loc pentru corupție în activitatea de a servi cetațeanul. Eu țin foarte mult la reputația mea profesională”, a explicat șefa cabinetului vicepreședintelui Parlamentului.
Sumele declarate nu pot fi verificate
Președintele în exercițiu al Autorității Naționale de Integritate, Anatolie Donciu, spune că e bine că persoanele cu funcții publice declară și sumele care nu pot fi probate, dar admite că unii o fac „ca să-și asigure niște achiziții pe viitor”. Legea cu privire la declararea veniturilor și proprietăților în vigoare anul trecut nu prevedea expres obligativitatea de a declara banii deținuți în numerar.„Legea veche, nr. 1264, nu obliga subiecții declarării să idice și banii deținuți cash. Și am avut așa o problemă în activitatea Comisiei Naționale de Integritate, când s-a găsit în lădița de la bancă a unei persoane o sumă mare de bani. Acesta nu e cont ca să îl declari, dar dacă banii cash se află la bancă nu esti obligat să îi declari. Și în cazul respectiv, de la nuntă, cumetrii, zile de naștere nu era obligatoriu să declari, dar unii declarau acești bani, probabil ca să asigure niște momente pe viitor”, explică Anatolie Donciu.
Noua lege cu privire la declararea averii și a intereselor personale, adoptată în luna iunie 2016, prevede însă și declararea sumelor deținute acasă. Art. 4, lit. „d” obligă persoanele cu funcii publice să declare „activele financiare ale subiectului declarării, adică numerarul în monedă națională sau în valută străină care depășește valoarea a 15 salarii medii pe economie și care nu face obiectul unor depuneri în instituțiile financiare”. „Cinci salarii minime pe economie ar fi cam 75 de mii de lei. Deci dacă eu am, de exemplu, doar 50 de mii, nu trebuie să îi declar. Oricum, nici atunci, nici acum, noi nu putem demonstra că cineva a obținut anume acea sumă la nuntă sau cumătrie. Poți să-i spui omului: „Du-te acasă și adă banii să-i vedem”? Sunt chestiuni delicate… Dar nu trebuie să ne uităm la oamenii noștri ca la niște infractori”, a mai declarat Anatolie Donciu.
Viorica Manole
Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.
Articole relaționate:
Cazul averilor șefului poliției raionului Orhei urmează...
Șeful Inspectoratului de Poliție al raionului Orhei, Grigore Josan, spune că va contesta în instanță actul Comisiei Naționale de Integritate, aprobat săptămâna trecută. În document, CNI cere procuraturii să deschidă un dosar penal pe numele lui Josan pentru fals în declarația de avere.
Funcționarii care nu și-au prezentat declarațiile de av...
Funcționarii care nu și-au declarat averile vor răspunde în fața instanței. Comisia Națională de Integritate a acționat în judecată 80 de funcționari care nu și-au prezentat declarațiile de avere și interese în termenii stabiliți de legislație. În listă sunt incluși primari, viceprimari, directori de școli și de spitale din întreaga republică, dar și aleșii locali din Găgăuzia în frunte cu președintele Adunării Populare, Dmitri Constantinov.
Octavian Armașu a câștigat într-o lună, de la vechiul l...
Ministrul Finanțelor, Octavian Armașu, a câștigat anul trecut de la vechiul loc de muncă, o companie cu capital străin, o sumă de două ori mai mare decât salariul anual de ministru. Consiliera sa ne-a explicat că acesta ar fi salariul pentru 20 de zile din ianuarie, la care s-a adăugat „prima anuală și concediul nefolosit”. Octavian Armașu a încasat o sumă de bani și de la un alt SRL, unde ar fi deținut o funcție cumulativ.
Averile a doi deputaţi, un ministru şi doi viceminiştri...
În şedinţa de astăzi, 26 septembrie 2013, Comisia Naţională de Integritate (CNI) va examina cazuri de eventuale încălcari la declararea veniturilor şi proprietăţii de către deputaţii: Stella Jantuan, Ivan Ionaş, ministrul şi viceministrul Mediului - Gheorghe Şalaru şi Lazăr Chirică, dar şi de viceministrul Educaţiei - Liliana Nicolaescu-Onofrei.
Noii milionari ai justiției moldovenești
Mai mulți judecători din R. Moldova s-au făcut cu averi de invidiat în anul 2013. Unii au declarat case și garaje obținute prin moștenire sau donație. Alții și-au cumpărat apartamente, case și mașini. Totuși, au existat și judecători care au sărăcit sau au acumulat datorii de milioane. Controalele inițiate anul trecut de Comisia Națională de Integritate i-a determinat pe judecători să fie mai conștiincioși atunci când își declară proprietățile și averile. Unii au ajuns până la a declara proprietățile copiilor majori.
