Un şef de direcție de la Ministerul Dezvoltării Regionale are proprietăţi de peste 4 milioane de lei datorită moștenirilor și donațiilor

Avere la vedere 28 aprilie 2015 1742
Casa primită de Valerian Bânzaru de la părinții săi pensionari

Șeful Direcției dezvoltare regională a Ministerul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor, Valerian Bânzaru (59 de ani), locuiește într-un imobil luxos, cu bucătărie de vară și cu garaj, din cartierul Telecentru al Chișinăului. Deși locuia acolo de ani buni, funcționarul a devenit proprietar abia în anul 2013, când mama sa i-a donat jumătate de casă, cealaltă jumătate, care în acte aparținuse tatălui său, a devenit proprietatea lui Valerian Bânzaru în 2012, prin moștenire. 



Locuința a fost înregistrată la Cadastru în anul 2006, are două nivele și valorează, potrivit estimării făcute acum 10 ani, peste un milion de lei. Construcția accesorie, terenul și garajul valorează alte 750 de mii de lei. 

Valerian Bânzaru

L-am întrebat pe Valerian Bânzaru de unde au avut părinții săi, pensionari, bani să construiască o asemenea casă. ”Păi ea nu s-a construit într-o zi. A fost înregistrată în 2005, dar construcția a început mult mai demult”, a răspuns funcționarul.  În realitate, actele de la Cadastru arată că părinții lui Valerian Bânzaru, care aveau atunci 76 și 72 de ani, au cumpărat terenul și casa (despre care nu se știe la ce etapă de construcție se afla) în anul 2005 de la o persoană fizică.  Un an mai târziu, în 2006, în curtea casei, potrivit acelorași acte, au apărut două imobile noi - construcţia accesorie ce serveşte drept bucătărie de vară şi garajul. Atunci Valerian Bânzaru era șef al Direcției construcții capitale a Ministerului Finanțelor. 

Întrebat de ce a trecut casa mai întâi pe numele părinților, funcționarul a răspuns că nu a urmărit să facă vreo schemă de ascundere a veniturilor. El susține că părinții săi locuiau și la Călărași, și la Chișinău. 

În afară de imobilul luxos din capitală, mama sa i-a mai donat, în 2012, o casă, de  160 m.p., potrivit declarației de avere. ”Este casa bătrânească dintr-un sat din raionul Călărași  în care locuiește mama astăzi. Ea nu avea niciun act pe acea casă, am perfectat documentele necesare la Cadastru la Călărași și apoi mi-a donat-o tot mie”, a explicat Valerian Bânzaru. 

A moștenit casa în care locuiește și 2 terenuri pentru construcții  

Tot prin moștenire, în anii 2012 și 2013, funcționarul a intrat în posesia a două terenuri pentru construcții, care valorează 1,47 milioane de lei și, respectiv, 775,372 mii de lei. Pe lângă cele două case, Valerian Bânzaru mai deține un apartament de 65 m.p. în Chișinău, pe care spune că l-a primit de la stat, și un ”garaj-boxă”, dobândit în 2008. Garajul valorează, potrivit declarației de avere, jumătate de milion de lei. 

Valerian Bânzaru a devenit șef al Direcției dezvoltare regională a Ministerului Dezvoltării Regionale și Construcțiilor la 4 mai 2012. Până atunci a fost șef al Direcției Construcții Capitale a Ministerului Finanțelor. Veniturile sale din salarii și din calitatea de administrator al unor intreprinderi de stat au constituit în anul 2012 -  128 de mii d elei, iar în 2013 - 185 de mii de lei. Soția sa, despre care funcționarul scrie că este angajată la Universitatea de Studii Europene, a câștigat în ultimii doi ani câte 22 și 25 de mii de lei, adică în jur de 2 mii de lei lunar. 
 

Viorica Manole



Preluarea textelor de pe pagina www.MoldovaCurata.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.MoldovaCurata.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Articole relaționate:

Avere la vedere

Un alt consilier al președintelui Igor Dodon a primit o...

După ce s-a aflat că Ion Ceban a declarat pentru anul 2016 o casă care i-ar fi fost donată de mama sa, acum un alt consilier al președintelui Igor Dodon arată că a primit în dar o casă de la părinți. Este vorba despre Rita Manole, care declară că a primit în 2016 un teren și o casă în calitate de donație. Terenul are o suprafață de 0,028 ha, iar casa are 55,6 m.p., cu o valoare cadastrală totală de 421 314 lei. Solicitată de Moldova Curată, Rita Manole a declarat că este vorba despre un imobil care ar fi aparținut buneilor soțului său și pe care l-a primit în dar de la părinții soțului.

26 august 2017
2445
Avere la vedere

Ministrul de Interne și-a ascuns în 2011 veniturile

Ministrul în exercițiu al Afacerilor Interne, Dorin Recean, a ascuns în declarația de avere pentru anul 2011 conturi bancare deschise la mai multe bănci.

29 aprilie 2013
1988
Avere la vedere

Valeriu Saharneanu a pierdut procesul împotriva CNI, da...

Fostul deputat liberal-reformator, Valeriu Saharneanu, care a pierdut definitiv procesul cu CNI, nu va fi totuși sancționat pentru nedeclararea mai multor venituri și proprietăți. Asta pentru că Procuratura Generală a refuzat să deschidă un dosar penal pe acest caz. Hotărârea prin care Curtea Supremă a dat câștig de cauză definitiv Comisiei Naționale de Integritate (CNI) în acțiunea civilă intentată de Valeriu Saharneanu a intrat în vigoare la 19 august.

31 august 2015
2001
Avere la vedere

Muruianu își construiește castel

Fostul președinte al Curții Supreme de Justiție, Ion Muruianu, nu rămâne în urma foștilor săi subalterni și își construiește un castel de toată frumusețea într-un cartier select din sectorul Buiucani al capitalei. În acte, casa aparține fiicei magistratului, vecinii însă afirmă că de construcție se ocupă judecătorul.

31 iulie 2013
2648
Avere la vedere

Edilii fără locuinţe

În R. Moldova, cel puţin patru primari de oraşe nu au locuinţe. Acest lucru reiese din declaraţiile de avere ale aleşilor locali din oraşele Cantemir, Şoldăneşti, Edineţ şi Soroca. Edilii declară că trăiesc în casa părinţilor sau cu chirie.

11 februarie 2014
2184
Avere la vedere

Mai multe transferuri bancare nedeclarate ar putea atra...

Fosta secretară a cosiliului local al comunei Doina, raionul Cahul, Olga Roșca, ar putea fi urmărită penal pentru fals în declarația de avere. Membrii Comisiei Naționale de Integritate (CNI) au constatat că ea ar fi omis intenționat din declarația de venituri și proprietate pentru anul 2014 mai multe sume de bani și bunuri deținute de familia sa. În ședința de la 9 iunie 2016, Olga Roșca a declarat că o parte din bani reprezintă transferuri bancare pe care soțul său le-a transmis altor persoane și că familia sa nu a fost beneficiarul lor. 

13 iunie 2016
1735